Projekt "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”


Zakończyliśmy właśnie realizację warsztatów budowy ligawek w pobliskiej Kalonce w gm. Pilawa adresowanych do miejscowych dzieciaków. Projekt został zrealizowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Ligawka, co to takiego?

Jest to bardzo archaiczny instrument dęty, wykonany z wygiętej, wydrążanej gałęzi, zaopatrzonej w specjalny ustnik. Pełnił pierwotnie funkcję sygnałową. Obecność tego instrumentu na ziemiach Polskich datuje się na setki lat. Do naszych czasów tradycja budowy i gry na ligawkach przetrwała min. na południowo-wschodnim Mazowszu w okolicach Kołbieli i jest związana z okresem Adwentu. Jednym z ostatnich kontynuatorów tradycji budowania i gry na ligawkach jest pan Stanisław Jałocha.

To pod jego okiem z pomocą Mateusza Niwińskiego grupa 15 dzieci z Kalonki, Gocławia, Żelaznej, Grzebowilka, Zawadek budowało przez kilka miesięcy pięć instrumentów. Nowe pokolenie legaczy już niebawem ogra zbliżający się Adwent!


W ramach projektu powstał także film autorstwa Piotra Baczewskiego i Mateusza Niwińskiego o miejscowej tradycji budowania i gry na ligawkach. Niebawem będzie można go obejrzeć na stronie Instytutu Muzyki i Tańca. Już teraz zapoznajcie się z foto relacją z warsztatów.



Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”





Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.

Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem. 

Zdjęcia: Piotr Baczewski













Komentarze

Popularne posty